Co to jest próchnica?
Próchnica zębów to choroba twardych tkanek zęba
Powstaje w wyniku działania bakterii, które odpowiedzialne są za rozkład obecnych w jamie ustnej cukrów. Bakterie w wyniku procesu przemiany cukrów wydzielają kwasy, które atakują szkliwo.Szkliwo traci fluor i wapń stając się słabsze, co w konsekwencji prowadzi do uszkodzenia.Umożliwia to rozwój próchnicy. Aby próchnica rozwinęła się, muszą wystąpić następujące czynniki:
- płytka nazębna (zwana inaczej płytką bakteryjną lub osadem nazębnym – jest to miękki złóg, który ściśle przylega do twardych tkanek zęba i powstaje w wyniku niewłaściwej higieny jamy ustnej. Daje się łatwo usunąć mechanicznie.),
- występowanie węglowodanów,
- podatność zębów,
- czas.
Sposób na walkę z próchnicę
Właściwa higiena jamy ustnej polegająca na:
- szczotkowaniu zębów przynajmniej 2 razy dziennie przez minimum 2 minuty,
- stosowaniu nici dentystycznych ( najlepiej tych zawierających fluor) i płynów do płukania jamy ustnej,
- wymianie szczoteczek co 3 miesiące lub wcześniej (UWAGA : zbyt szybkie zużywanie szczoteczki może świadczyć o niewłaściwej technice mycia zębów),
- stosowaniu past z fluorem,
- właściwej techniki szczotkowania.
- ograniczeniu spożywania słodyczy, słodkich napojów, miękkich i lepiących się do zębów pokarmów.
Jednorazowa większa dostawa węglowodanów stanowi mniejsze niebezpieczeństwo wystąpienia próchnicy, aniżeli po trochu, ale często. W jadłospisie powinny znajdować się twarde pokarmy, takie jak np.jabłko czy marchew (usuwają one miękkie naloty z zębów). Należy stosować gumę do żucia po posiłku.
Krwawią mi dziąsła. Czy to objaw paradontozy?
Zazwyczaj pacjenci zaniepokojeni są dopiero w późniejszym stadium choroby, kiedy dochodzi do krwawienia dziąseł lub bardziej zaawansowanych objawów w postaci ruchomości zębów, połączonej z odsłonięciem korzeni zębów. W konsekwencji dochodzi do zapalenia, którego skutkiem jest stopniowy zanik kości (widoczny dopiero na zdjęciu rtg) i dziąsła( widoczny gołym okiem).